Nowy Sącz w trzy dni

Centrum Informacji Turystycznej zaprasza na wycieczkę po Nowym Sączu, która jest podzielona na trzy kolejne dni. To będą dni niezapomnianych wrażeń i atrakcji skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

I dzień

Na pierwszy dzień wycieczki zapraszamy do „Serca Miasta”, którym jest nowosądecka starówka oraz Rynek i stojący w jego centralnym punkcie Ratusz, z przepiękną neorenesansową salą reprezentacyjną. Z Rynku ruszamy w kierunku ruin zamku i Baszty Kowalskiej, i dalej w dół ulicą Kazimierza Wielkiego. Mijamy skrzyżowanie, most na ul. Tarnowskiej i skręcając w lewo wchodzimy na ul. Rybacką, gdzie możemy zwiedzić Kirkut (Cmentarz Żydowski). Wracając w kierunku Rynku odwiedzamy Synagogę. Dalszym punktem wycieczki są zabytkowe kościoły: Kościół pw. św Ducha obecnie Klasztor OO. Jezuitów i Bazylika św. Małgorzaty obok której zobaczymy XIV wieczne mury obronne miasta. Tuz przy Bazylice znajduje się Dom Gotycki. Po wizycie w Muzeum warto poznać twórczość sądeckiej malarki Marii Ritter w Galerii mieszczącej się w pierzei kamienic przy sądeckim rynku. Dopełnieniem wycieczki będzie spacer ulicą Jagiellońską – reprezentacyjnym deptakiem miasta- wśród XIX wiecznych kamienic. Tu też jesteśmy i zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej. Idąc ulicą Jagiellońską wzdłuż zabytkowych kamienic, dotrzemy do Gmachu Głównego – siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na zakończenie spaceru proponujemy ekspozycję w Galerii BWA Sokół i zwiedzenie Kościoła pw. św. Kazimierza.

Więcej: ziemiasadecka.info


II dzień

W drugi dzień zapraszamy do poznania tradycji i zwyczajów mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny. Do II wojny światowej miasto jak i ziemia Sądecka była domem wielu kultur i różnych narodów. Obok siebie mieszkali Polacy, Żydzi, Niemcy, Cyganie i Łemkowie. Na podróż w czasie zapraszamy do Miasteczka Galicyjskiego i Sądeckiego Parku Etnograficznego, odziały mieszczą się na ul. Lwowskiej 226. Zwiedzanie warto zacząć od Skansenu gdzie na 20 ha zaprezentowane są grupy etniczne, etnograficzne i mniejszości narodowe. Na spacer po parku etnograficznym zaplanować należy minimum trzy godziny. Kolejnym miejscem do zwiedzenia jest Miasteczko Galicyjskie, które przybliży atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Od maja do października w oddziałach organizowane są tematyczne wydarzenia, które urozmaicą zwiedzanie i zaznajomią z kulturą regionu.

Więcej: ziemiasadecka.info


III dzień

Nowy Sącz za czasów cesarza austriackiego Franciszka Józefa II doczekał się kolei żelaznej. 18 sierpnia 1876 roku w dniu urodzin najjaśniejszego pana, pierwsza lokomotywa wjechała do miasta i tym samym rozpoczęła się nowa era Nowego Sącza. W trzeci dzień proponujemy spacer po miejscach związanych z historią kolejnictwa w mieście. Wycieczkę należy zacząć od dworca kolejowego mieszczącego się na ul. Kolejowej. Potem kierujemy się na róg ul. Zygmuntowskiej i Batorego gdzie zwiedzamy do Kościół pw. św. Elżbiety ( Kościół zwany też „Kolejowym) . Idąc wzdłuż ul. Zygmuntowskiej wejdziemy w osiedle kolejowe „Starą Kolonię” , które kończy się Domem Robotniczym. Na drugą część wycieczki proponujemy zwiedzenie „Białego klasztoru”- Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny, ul. Poniatowskiego i Kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Niepokalanej na ul. Królowej Jadwigi.

Więcej: ziemiasadecka.info


Warto widzieć: 

  • Nowy Sącz leży na 49,4 północnej szerokości geograficznej i 20,4 wschodniej długości geograficznej, w sercu Kotliny Sądeckiej, pomiędzy ziemiami gorlicką i limanowską, niedaleko granicy państwa z Republiką Słowacką.

Czy wiesz, że?

  • 1292 r. – Król Wacław II wystawia akt lokacyjny miasta Nowego Sącza
  • powierzchnia miasta to 57,58 km²
  • ilość mieszkańców- około 85 tyś
  • najwyższy punkt – wzgórze Majdan – 387 m. npm
  • najniższy punk – Wielopole – 272m. npm
  • znane osoby z Nowego Sącza – Majka Jeżowska (piosenkarka), Krystyna Czubówna (dziennikarka radiowa i telewizyjna), Roman Kluska (założyciel firmy „Optimus”), Piotr Świerczewski (piłkarz), Martha Kolodziej (malarka), Ryszard Miłek (artysta, malarz), Wacław Jagielski (artysta, malarz), Zofia Rysiówna (aktorka), Józef Oleksy (premier i marszałek sejmu RP), Mariusz Brodowski MGR MORS (malarz, graficiarz).
  • znane firmy z Nowego Sącza – „Fakro”, „Wiśniowski”, „Newag”, „Koral” , „Konspol”, „Bogdański”.
  • Marszałek Józef Piłsudski w Nowym Sączu
Kontakt
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK

Plac Kolegiacki 1 33-300 Nowy Sącz
tel. 18 443 44 00
skowroneczek@promyczek.pl
Znajdź nas
Partnerem XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK jest Województwo Małopolskie