46 młodych wokalistów wzięło udział w sądeckich eliminacjach do XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK, którego organizatorami są Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”. Do głównej edycji Festiwalu Jury konkursowe zakwalifikowało 1uczestników oraz przyznało 2 wyróżnienia. 

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa nie przeszkodziły w organizacji tegorocznych przesłuchań, które uroczyście zainaugurowali – Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury, Milenia Małecka-Rogal, dyrektor artystyczna festiwalu oraz ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i dyrektor festiwalu SKOWRONECZEK. 

W przesłuchaniach tradycyjnie wzięli udział młodzi wokaliści z terenu miasta Nowego Sącza oraz uczestnicy z sądeckich szkół i placówek o muzycznym profilu kształcenia. Prezentacje odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, a oceniało je jury konkursowe w składzie: 

  • prof. Lidia Matynian (Przewodnicząca – Akademia Muzyczna w Krakowie),
  • Renata Kurzeja (Katolicka Szkoła Muzyczna w Nowym Sączu), 
  • Natalia Zabrzeska (wokalistka),
  • Marcin Królikiewicz (dyrektor Niepublicznego Przedszkola Muzycznego „Kraina Marzeń”).

– Oceniamy czy dzieci śpiewają czysto, czy mają predyspozycje głosowe. Duży nacisk kładziemy także na dobór repertuaru, bo jesteśmy zgodni, że dzieci powinny śpiewać piosenki dziecięce, takie, które rozumieją. Staramy się doceniać jeśli ktoś znajdzie repertuar odpowiedni dla siebie – podkreślała prof. Lidia Matynian z Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Przesłuchania były podzielone na 4 kategorie wiekowe, a jak zaznacza dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal, najlepszych trzynastu wokalistów wystąpi w wielkim finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. – Każdy z uczestników otrzymał upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza oraz Radę Rodziców Pałacu Młodzieży – dodaje dyrektor nowosądeckiej placówki.

[Zobacz protokół JURY]

Wśród uczestników panowała atmosfera pełnej mobilizacji, a jednocześnie pozytywnej rywalizacji. Wiele osób przygotowywało się do występu znacznie wcześniej.

– Miałam zajęcia online, podczas których nasza instruktorka podpowiadała jak śpiewać, na co zwrócić uwagę i jak interpretować piosenkę – mówiła przed swoim występem Zuzia, uczestniczka sądeckich przesłuchań.

Warto dodać, że do XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK zgłosiło się już ponad 100 młodych wokalistów. Dodatkowo w głównej edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 10-15 sierpnia, wezmą udział najlepsi uczestnicy sądeckich eliminacji. 

fot. Olga Głuc