O Festiwalu

NASZA HISTORIA

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK wywodzi się z organizowanego przez Wydawnictwo „Promyczek” Przeglądu Piosenki Religijnej, przeprowadzonego po raz pierwszy w 1996 roku. Ze względu na rosnące zainteresowanie wydarzeniem, Wydawnictwo zaprosiło do współorganizacji Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz władze miasta Nowego Sącza.Sięgając do historii Festiwalu nie sposób nie wspomnieć o wydarzeniu, które zapoczątkowało historię Skowroneczka. Mowa o Przeglądzie Piosenki Religijnej, który po raz pierwszy odbył się w 1996 roku. Rosnące zainteresowanie ze strony uczestników spowodowało, że Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” zaprosiło do współpracy Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, a z dobrej współpracy powstał pomysł organizacji dużego Festiwalu, który miał gromadzić raz w roku na południu Polski największe wokalne talenty. I tak w 2003 roku powołany do życia został Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. 

Na początku wydarzenie miało charakter ogólnopolski i nikt wówczas nie przypuszczał, że kilkanaście lat później do Nowego Sącza będą przyjeżdżać uczestnicy z Włoch, Niemiec czy Ukrainy. Na szczęście dla Festiwalu, tak właśnie się stało, a od 2018 roku wydarzenie oficjalnie przybrało międzynarodowy charakter, otwierając przed sobą zupełnie nową drogę rozwoju.

Wszystkie lata ciężkiej pracy nad rozwojem spowodowały, że Festiwal nabrał artystycznego rozpędu, przy dużym wsparciu między innymi władz miasta Nowego Sącza. Potencjał wydarzenia zauważyła także telewizja publiczna, która za sprawą TVP ABC, a później także TVP Kielce prowadziła transmisje koncertów finałowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wśród znakomitych laureatów Skowroneczka są tacy artyści jak Roksana Węgiel, Alicja Rega, Oliwia Wieczorek, Aleksandra Kędra, Antonina Kraszewska, Piotr Klima, Krystian Gizicki czy zdobywczyni nagrody Grand Prix ostatniej edycji Festiwalu – Elena Jakubiec.

Na szczęście, nawet trudne czasy pandemii COVID-19 nie zatrzymały Festiwalu Skowroneczek, a plany na najbliższe lata zapowiadają się bardzo interesująco. Dalszy rozwój Festiwalu i otwarcie na młodych wokalistów z kolejnych krajów nie tylko europejskich, to bez wątpienia słuszny kierunek, który pozwoli otworzyć jeszcze szerzej okno na artystyczny świat. 

W tym roku najlepsi wokaliści przyjadą do Nowego Sącza w dniach od 27 czerwca do 3 lipca. Organizatorzy mają nadzieję, że również tym razem będzie to wielkie, wokalne święto.Kontakt
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK

Plac Kolegiacki 1 33-300 Nowy Sącz
tel. 18 443 44 00
skowroneczek@promyczek.pl
Znajdź nas
Partnerem XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK jest Województwo Małopolskie