48 młodych wokalistów w wieku 5-16 lat wzięło udział w sądeckich eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”, którego organizatorami są Prezydent Ludomir Handzel, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”. Do głównej edycji Festiwalu Jury konkursowe zakwalifikowało 12 uczestników. 3 uczestników znalazło się na liście rezerwowej.

Tegoroczne przesłuchania uroczyście zainaugurowali wicedyrektor Pałacu Młodzieży Antoni Reszkiewicz oraz ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i dyrektor festiwalu SKOWRONECZEK.

W przesłuchaniach tradycyjnie wzięli udział młodzi wokaliści z Nowego Sącza, uczniowie sądeckich przedszkoli i szkół oraz placówek o muzycznym profilu kształcenia. Prezentacje odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, a oceniało je jury konkursowe w składzie:

 • Renata Kurzeja – nauczyciel muzyki w Katolickiej Szkole Muzycznej w Nowym Sączu,
 • Urszula Baziak – nauczyciel muzyki i choreograf w Pałacu Młodzieży,
 • Marcin Królikiewicz – muzyk, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Muzycznego „Kraina Marzeń”.

Przesłuchania były podzielone na 4 kategorie wiekowe, ale jak zaznaczyła dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal, najlepszych dwunastu wokalistów wystąpi w wielkim finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.

Wśród uczestników panowała atmosfera ekscytacji faktem, że w końcu mogą wziąć udział w konkursie przeprowadzonym stacjonarnie, a nie w formule on-line.

Jurorzy zakwalifikowali następujące osoby do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”:

Kategoria wiekowa do 8. roku życia

 1. Hubert Zięba
 2. Anna Baran
 3. Aleksandra Zabrzeska

Kategoria wiekowa: 9 – 11 lat

 1. Luiza Tokarz
 2. Hanna Sitko
 3. Karolina Jasińska

Kategoria wiekowa: 12 – 13 lat

 1. Nikola Baran
 2. Krystian Gizicki
 3. Paweł Madzia

Kategoria wiekowa: 14 – 16 lat

 1. Ewelina Boczarska
 2. Emilia Gurgul
 3. Julia Wincenciak

Trzy uczestniczki znalazły się na liście rezerwowej. Są to:

 • Aleksandra Mężyk
 • Barbara Gocek
 • Katarzyna Wiktorowska

O tym, czy zostaną ostatecznie zakwalifikowane do kolejnego etapu (16-22.08) zostaną poinformowane w terminie do 10 lipca. Dwa dni wcześniej jurorzy przesłuchają wszystkie piosenki nadesłane z innych miejsc w Polsce  oraz zagranicy. Wtedy też poznamy wszystkich uczestników sierpniowego wydarzenia muzycznego.

fot. Paweł Gutowski