W tym roku już po raz dziewiętnasty w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”, który z roku na rok gromadzi coraz więcej utalentowanych solistów nie tylko Polski. Choć wydarzenie nie zawsze miało międzynarodowy charakter, to jednak zawsze skupiało się na wokalnych diamentach, które do stolicy Sądecczyzny chętnie do dziś przyjeżdżają. 

Sięgając do historii Festiwalu nie sposób nie wspomnieć o wydarzeniu, które zapoczątkowało historię Skowroneczka. Mowa o Przeglądzie Piosenki Religijnej, który po raz pierwszy odbył się w 1996 roku. Rosnące zainteresowanie ze strony uczestników spowodowało, że Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” zaprosiło do współpracy Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, a z dobrej współpracy powstał pomysł organizacji dużego Festiwalu, który miał gromadzić raz w roku na południu Polski największe wokalne talenty. I tak w 2003 roku powołany do życia został Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. 

– Myślę, że dużym atutem naszego festiwalu było to, że mieliśmy kontakt z mediami ogólnopolskimi. Już wtedy współpracowaliśmy z programem telewizyjnym ZIARNO, w którym prezentowani byli laureaci SKOWRONECZKA. Oczywiście grono czytelników Promyczka Dobra też było dużo większe i to dzięki miesięcznikowi informacja docierała do szerokiej grupy utalentowanych dzieci – wspomina dyrektor i pomysłodawca Festiwalu ks. Andrzej Mulka. 

Na początku wydarzenie miało charakter ogólnopolski i nikt wówczas nie przypuszczał, że kilkanaście lat później do Nowego Sącza będą przyjeżdżać uczestnicy z Włoch, Niemiec czy Ukrainy. Na szczęście dla Festiwalu, tak właśnie się stało, a od 2018 roku wydarzenie oficjalnie przybrało międzynarodowy charakter, otwierając przed sobą zupełnie nową drogę rozwoju. 

– Niewątpliwie przyczynił się do tego fakt, że w ramach wymiany miast partnerskich Nowego Sącza w 2017 roku, przedstawiciele Pałacu Młodzieży wyjechali na koncerty do chińskiego Suzhou. Wówczas władze miasta zaprosiły dzieci i młodzież z Chin do odwiedzenia naszego miasta oraz udziału w Festiwalu SKOWRONECZEK 2018. Jednocześnie zaproszenia zostały skierowane do innych miast partnerskich Nowego Sącz m.in. na Węgrzech, Litwie, Słowacji i w Niemczech. I tak to się zaczęło – podkreśla Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu i dyrektor artystyczna Festiwalu.

Wszystkie te lata ciężkiej pracy nad rozwojem spowodowały, że Festiwal nabrał artystycznego rozpędu, przy dużym wsparciu między innymi władz miasta Nowego Sącza. Potencjał wydarzenia zauważyła także telewizja publiczna, która za sprawą TVP ABC, a później także TVP Kielce prowadziła transmisje koncertów finałowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wśród znakomitych laureatów Skowroneczka są tacy artyści jak Roksana Węgiel, Alicja Rega, Oliwia Wieczorek, Aleksandra Kędra, Antonina Kraszewska, Piotr Klima, Krystian Gizicki czy zdobywczyni nagrody Grand Prix ostatniej edycji Festiwalu – Elena Jakubiec. 

– To dla nas wielka radość, że nasi laureaci odnoszą sukcesy na innych festiwalach, a także pojawiają się w programach radiowych i telewizyjnych. To najlepszy dowód na to, że przyjeżdżają do nas dzieci naprawdę bardzo zdolne i świetnie przygotowane. Szczególnie cieszy nas jednak fakt, że nadal pozostają z nami w ciepłych i bezpośrednich relacjach, miło wspominając Skowroneczka – mówi Milenia Małecka-Rogal.

Na szczęście, nawet trudne czasy pandemii COVID-19 nie zatrzymały Festiwalu Skowroneczek, a plany na najbliższe lata zapowiadają się bardzo interesująco. Dalszy rozwój Festiwalu i otwarcie na młodych wokalistów z kolejnych krajów nie tylko europejskich, to bez wątpienia słuszny kierunek, który pozwoli otworzyć jeszcze szerzej okno na artystyczny świat. 

– Bardzo się cieszymy ze współpracy z władzami miasta, którym zależy, aby w festiwalu brały udział dzieci z miast partnerskich. Ja osobiście bardzo liczę na współpracę z Polską Misją Katolicką, która otacza troską duszpasterską polskie dzieci w różnych krajach. Cieszę się również, że po raz kolejny swoim patronatem Festiwal objęła Papieska Rada do spraw Kultury – dodaje ks. Andrzej Mulka. 

W tym roku najlepsi wokaliści przyjadą do Nowego Sącza w dniach od 27 czerwca do 3 lipca. Organizatorzy mają nadzieję, że również tym razem będzie to wielkie, wokalne święto. Jednocześnie zapewniają, że już za kilka dni udostępniony zostanie formularz zgłoszeniowy dla wszystkich solistów, zainteresowanych udziałem w XIX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.