Za nami dwa dni przesłuchań konkursowych, które wyłonią zdobywcę głównej nagrody Grand Prix oraz zwycięzców we wszystkich czterech kategoriach. Uczestnicy ponownie zaskoczyli a Jury nie ma wątpliwości, że również podczas tej edycji nie brakuje wokalnych talentów.

Czas przesłuchań przed Jury konkursowym, to chwile kiedy młodzi wokaliści czują ten dreszcz emocji. Zwłaszcza, że po drugiej stronie ich wykonań słuchają znakomici specjaliści. Dla samych jurorów to również czas wytężonej pracy i dostrzegania kolejnych muzycznych diamentów, które w ten sposób mogą zaprezentować swoje najlepsze wokalne umiejętności. Wybrane przez siebie utwory wyśpiewali młodzi artyści z Polski, Włoch i Ukrainy.

O szczegółach przesłuchań w dwóch najstarszych grupach uczestników mówi przewodnicząca Jury prof. dr hab. Lidia Matynian, wykładowca akademii Muzycznej w Krakowie.

Dwudniowe przesłuchania odbywały się w czterech kategoriach wiekowych: kategoria I (do lat 8) , kategoria II (9-11 lat), kategoria III (12-13 lat), kategoria IV (14-16 lat). We wtorek na scenie sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu prezentowali się uczestnicy z pierwszych dwóch grup wiekowych, natomiast wczoraj przyszła kolej na najstarszych wokalistów z dwóch ostatnich kategorii. Ich prezentacjom uważnie przysłuchiwało się Jury w składzie:

  • Przewodnicząca: Prof. dr hab. Lidia Matynian – wykładowca akademii Muzycznej w Krakowie,
  • Amalia Rosati – pedagog i nauczyciel muzyki oraz śpiewu – Rzym (Włochy),
  • Katarzyna Pietrzak – Polskie Radio Dzieciom – Warszawa,
  • Milenia Małecka – Rogal – Dyrektor Pałacu Młodzieży – Nowy Sącz,
  • Ks. dr hab. Tomasz Trafny – Papieska Rada ds. Kultury – Rzym,
  • Paweł Moszumański – muzyk i kompozytor – Kraków, 
  • Dariusz Janus – wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, kompozytor i producent muzyczny. 
  • Mateusz Ziółko – piosenkarz, wokalista

Jak podkreślali jurorzy, wybór – ze względu na wysoki poziom – nie należał do prostych, a dyskusje o poszczególnych wykonaniach były często bardzo emocjonujące. Warto dodać, że w tym roku Nowego Sącza przyjechała blisko setka utalentowanych wokalistów, którzy zostali zakwalifikowani do festiwalowego finału. Najlepsze głosy, wybrane przez Jury, usłyszymy już w najbliższą niedzielę, 3 lipca, podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w Sądeckim Amfiteatrze w Parku Strzeleckim o godzinie 17.00.

Fotogalerie z przesłuchań: