Wszystkich utalentowanych młodych wokalistów z Polski i z zagranicy serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym, bo jubileuszowym XX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Przed nami zatem kolejne artystyczne emocje, ale też wiele niespodzianek, które będą towarzyszyć edycji 2023. Festiwal odbędzie się w dniach 26.06-02.07, a laureatów usłyszymy podczas finału wydarzenia, czyli uroczystego koncertu zaplanowanego na niedzielę 2 lipca w nowosądeckim Amfiteatrze.


Wersja angielska:


20 lat minęło, ale Festiwal nie zwalnia tempa i po raz kolejny zaprasza do udziału w międzynarodowej edycji wydarzenia młodych i utalentowanych wokalistów. 

– Jubileuszowy Festiwal będzie pewnym podsumowaniem tych dwudziestu lat niezwykłej historii „Skowroneczka” i jednocześnie rozpoczęciem kolejnych dwudziestu lat, które dopiero przed nami – podkreśla Milenia Małecka-Rogal, dyrektor artystyczna Festiwalu i dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. 

– To dla nas wielka duma z tego, że tak wiele udało się zrobić przez te dwie ostatnie dekady. Ale to także wielkie zobowiązanie wobec tych kolejnych pokoleń wokalnych, które chcemy kształtować artystycznie. To dla nich tworzymy dobrą przestrzeń i warunki do doskonalenia warsztatu wokalnego, także poprzez możliwość sprawdzenia swoich umiejętności – dodaje Milenia Małecka-Rogal. 

Również w tym roku zgłoszenia odbywają się poprzez dedykowany FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ONLINE, a osoby chcące wziąć udział w XX Festiwalu SKOWRONECZEK muszą do 31 maja br. nie tylko dokonać zgłoszenia online, ale także przesłać dwa nagrania audio: utworu z repertuaru dowolnego, nagranego z podkładem muzycznym oraz utworu obowiązkowego, nagranego a capella. Nagrania prosimy przesyłać drogą mailową na adres: skowroneczek@promyczek.pl. To na tej podstawie Jury festiwalowe zakwalifikuje uczestników do przesłuchań finałowych, które będą prowadzone w następujących kategoriach: 

  • do 8 lat (urodzeni w 2015 roku i młodsi)
  • 9-11 lat (urodzeni w latach 2012-2014)
  • 12-13 lat (urodzeni w latach 2010-2011)
  • 14-16 lat (urodzeni w latach 2007-2009)

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK odbędzie się w dniach od 26 czerwca do 2 lipca 2023. Najlepszych wokalistów usłyszymy podczas finału wydarzenia, którym będzie uroczysty koncert laureatów, zaplanowany na niedzielę 2 lipca w nowosądeckim Amfiteatrze.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami REGULAMINU FESTIWALU SKOWRONECZEK 2023. Zgłoszenia można przesyłać poprzez dedykowany FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ONLINE.

Ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu SKOWRONECZEK podkreśla, że tegoroczna nagroda Grand Prix oraz pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych będą smakować wyjątkowo, a to za sprawą niespodzianki, jaką organizatorzy przygotowali dla najlepszych wokalistów. 

– W tym roku nagrodą będzie wyjazd do Rzymu w dniach 6-14 sierpnia, a przy okazji zwiedzanie Wiednia, Asyżu, Padwy i Wenecji z całodniowymi pobytami w Magic Parku pod Rzymem i wypoczynkiem nad Adriatykiem. Dla zdobywczyni lub zdobywcy nagrody Grand Prix wyjazd będzie nagrodą. Dla pozostałych uczestników, w tym dla zwycięzców trzech pierwszych miejsc w swoich kategoriach przygotowaliśmy, razem z Biurem Turystycznym WACTUR, preferencyjne warunki udziału – wyjaśnia ks. Andrzej Mulka.

– Oczywiście wspólnie spędzony czas w Rzymie będzie miał również swój muzyczny wymiar, a w czasie całego pobytu przewidzieliśmy również koncerty naszych młodych artystów. Nie zabraknie zatem wokalnych wyzwań i dobrych chwil podczas występów dla włoskiej publiczności – dodaje ks. Mulka.

O jeszcze jednej festiwalowej niespodziance mówi Milenia Małecka-Rogal: 

– Podczas dwudziestej edycji w sposób szczególny pamiętamy o wszystkich znakomitych jurorach, artystach i kompozytorach, którzy przez lata towarzyszyli nam i pomagali rozwijać Festiwal. Należą do nich między innymi: Grażyna Łobaszewska, Jacek Cygan, Michał Juszczakiewicz, Tadeusz Chudecki, Józef Mika. Mamy nadzieję, że okoliczności będą nam sprzyjać i podczas finałowego koncertu będziemy mogli spotkać się i wspólnie przeżywać występy najlepszych wokalistów – mówi dyrektor artystyczna Festiwalu.

Organizatorami XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” są:

  • Prezydent Miasta Nowego Sącza, Ludomir Handzel 
  • Pałac Młodzieży w Nowym Sączu
  • Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK
  • Parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Partnerzy wydarzenia to: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie „Promyczek Dzieciom”.


Sądeckie Eliminacje

Jak co roku, międzynarodowa edycje Festiwalu SKOWRONECZEK jest poprzedzona sądeckimi eliminacjami dla wokalistów z terenu miasta Nowego Sącza. Również tą drogą można trafić do przesłuchań głównego konkursu wokalnego. 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału. Szczegółowe informacje są dostępne na dedykowanej podstronie naszego serwisu: 


Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK wywodzi się z organizowanego przez Wydawnictwo „Promyczek” Przeglądu Piosenki Religijnej, przeprowadzonego po raz pierwszy w 1996 roku. Ze względu na rosnące zainteresowanie wydarzeniem, Wydawnictwo zaprosiło do współorganizacji Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz władze miasta Nowego Sącza.

Od tego czasu Festiwal SKOWRONECZEK nabrał artystycznego rozpędu, a dodatkowym wsparciem od kilku lat jest transmisja koncertów finałowych przez Telewizję Polską na antenie TVP ABC. Dzięki temu Festiwal stał się wydarzeniem ogólnopolskim. Od 2018 roku (XV edycja Festiwalu) SKOWRONECZEK zyskał również status festiwalu międzynarodowego.