To kolejna bardzo dobra informacja dla uczestników tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Także w tym roku, warsztaty z emisji głosu dla młodych wokalistów poprowadzi bardzo lubiana przez uczestników Katarzyna Rogal, absolwentka studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w klasie dr Joanny Wójtowicz. Obecnie kontynuuje naukę w klasie dyrygentury chóralnej dra Andrzeja Korzeniowskiego.

W poprzednich edycjach Festiwalu „Skowroneczek” Katarzyna Rogal nie tylko prowadziła warsztaty z emisji głosu, ale także koordynowała nagrania festiwalowych piosenek w profesjonalnym studiu w Chełmcu koło Nowego Sącza. To tam najlepsi wokaliści nagrywają piosenki, z którymi przyjeżdżają na Festiwal, a także piosenkę skomponowaną specjalnie na wielki finał i koncert laureatów. Jak często podkreśla Katarzyna Rogal, problemy u dzieci pojawiają się podczas występu na scenie. Dlatego podczas swojej pracy często pomaga przezwyciężać stres związany z wokalnymi występami, a właściwy warsztat związany z emisją głosu, na pewno młodym artystom dodaje pewności siebie. 


Katarzyna ROGAL

Absolwentka PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie śpiewu solowego dr Anny Wilk oraz studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w klasie dr Joanny Wójtowicz. Obecnie kontynuuje naukę w klasie dyrygentury chóralnej dra Andrzeja Korzeniowskiego. Jest laureatką licznych festiwali wokalnych, m. in. Międzynarodowego Festiwalu Orfeusz w Italii w Lido di Jesolo we Włoszech. Brała udział w Warsztatach Aktorskich Doroty Zięciowskiej. Swoje umiejętności doskonaliła także podczas wykładów i kursów mistrzowskich wokalnych oraz dyrygenckich. Koncertowała w kraju i za granicą, m. in. w Włoszech, Austrii, Niemczech czy Chinach. 

Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej oraz Orkiestrą Dętą im. Tadeusza Moryto w Łącku. Jako chórzystka związana jest z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, gdzie od 2023 roku pełni także funkcję asystentki dyrygenta. Na co dzień prowadzi działalność pedagogiczną w Szkole Wokalno Aktorskiej „Wokal-Art” oraz Centrum Kultury Podgórza w Krakowie. Stale współpracuje również z Zespołem Dziecięcym „Promyczki Dobra” oraz Międzynarodowym Festiwalem Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK.