Każda kolejna edycja Festiwalu SKOWRONECZEK to okazja, aby spotkać innych wokalistów, wymieniać się doświadczeniami scenicznymi, ale przede wszystkim szansa na wysłuchanie niezwykle ważnych uwag od jurorów, które mogą nam pomóc stawać się lepszymi wokalistami. Na co szczególną uwagę zwróciła przewodnicząca Jury konkursowego prof. Lidia Matynian? Kluczowym aspektem dla wielu wokalistów biorących udział w Festiwalu SKOWRONECZEK, jest dobór repertuaru. Jak od wielu lat podkreślają organizatorzy, zawsze powinien to być repertuar dobrany do wieku uczestnika. Jak mówi prof. Lidia Matynian, tylko wtedy młody artysta może w pełni zrozumieć tekst i jego przekaz, a co za tym idzie może przekazywać prawdę wyrażoną w piosence. Ważną rolę w tej kwestii pełnią rodzice i opiekunowie artystyczni. 

– Wybór repertuaru przekłada się na to, że dzieci często nie utożsamiają się z wykonywanym utworem i powoduje, że młody artysta odgrywa jakąś rolę. Ale niestety nie zawsze ma świadomość o czym śpiewa – wyjaśnia prof. Matynian i zachęca, aby pomagać wokalistom poprzez sięganie po wesołe, radosne piosenki dla dzieci i młodzieży, które są dla nich zrozumiałe. 

Kolejna kwestia, na którą zwraca uwagę przewodnicząca Jury, to kwestia wymowy i pewnych błędów związanych z akcentowaniem podczas śpiewania, które młodzi artyści podpatrują u swoich idoli i później ich naśladują. – Nie mówię tutaj o melodiach regionalnych, ludowych, które mają przesunięte akcenty i wszyscy muzycy to wiedzą. Natomiast nagminne jest na przykład akcentowanie ostatnich sylab, niezrozumienie zasad, które w tym obszarze obowiązują – dodaje prof. Matynian. 

Zawsze jest przestrzeń, nad którą warto pracować i korzystać z doświadczenia członków Jury, w tym z życzliwości i ogromnej wiedzy jaką od 21 lat przekazuje uczestnikom Festiwalu prof. Lidia Matynian. Jesteśmy przekonani, że również dzięki takim uwagom i lekcjom, jakie stają się częścią uczestnictwa w tegorocznej edycji Skowroneczka, każdy może wynieść konkretną naukę i śpiewać jeszcze lepiej.