Za każdym razem, kiedy ktoś podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK zdobywa nagrodę Grand Prix, dzieje się niepowtarzalna historia. Taką historię tworzy również tegoroczna zwyciężczyni – Elena Jakubiec z Rzeszowa, która swoją wygraną wyśpiewała piosenką „Jak artyści szli do nieba”. 

W Nowym Sączu Elena pojawiła się nie po raz pierwszy. Swój debiut przed Jury Festiwalu SKOWRONECZEK miała dwa lata temu, kiedy to wykonała piosenkę „Kołysanka dla Okruszka”. Zajęła wówczas II miejsce w swojej kategorii wiekowej. To właśnie niesamowita atmosfera i ciekawa formuła Festiwalu spowodowały, że postanowiła wrócić do Nowego Sącza ponownie i tym razem wygrała!

Elena ma 12 lat i jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 28 w Rzeszowie. Od września będzie kontynuować naukę w klasie siódmej, a równocześnie uczy się w Szkole Muzycznej I stopnia w klasie skrzypiec. Jak podkreśla jej mama Iwona, śpiewa właściwie od momentu, od kiedy zaczęła mówić. Ale wielką pasją Eleny jest nie tylko śpiew, ale także gra na skrzypcach i taniec. 

Jak się okazuje, muzyka w rodzinie Eleny to już tradycja. Jej rodzice są muzykami i pedagogami, a brat Bartosz jest perkusistą. 

Pomimo młodego wieku, Elena ma na swoim koncie wiele sukcesów, które osiągała podczas licznych festiwali rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Brała też udział w programie telewizyjnym The Voice Kids, gdzie trafiła do drużyny Tomsona i Barona. 

W przypadku laureatki Festiwalu SKOWRONECZEK w parze idą talent muzyczny i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Dlatego Elena często bierze udział w wydarzeniach charytatywnych oraz angażuje się w muzyczne projekty ze szczególnym przesłaniem. Wzięła udział między innymi w koncercie charytatywnym na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci (szczegóły – TUTAJ). Zaangażowała się także w projekty grupy PASSIO Poland, wykonując najpierw w 2020 roku cover Kamila Bednarka z tekstem „Nie okłamuj ratowników” (więcej – TUTAJ), co było apelem do całego społeczeństwa w trudnym czasie pandemii, a potem wzięła udział w nagraniu piosenki „Życia rajd” (zobacz wykonanie – TUTAJ). Utwór był wsparciem dla Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie. 

Aktualnie, Elena jest w trakcie realizacji nagrania „Pastorałki Zimowej”, do której słowa i muzykę napisał Michał Jurkiewicz – kompozytor, autor tekstów, wokalista, pianista, skrzypek oraz altowiolista, założyciel i lider grupy „Śrubki”, a także stały współpracownik Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego.