Miniony 2023 rok był szczególny dla organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Także dlatego, że spiął klamrą czasu pewną wyjątkową historię, która rozpoczęła się już ponad 20 lat temu. Dwudziesty jubileuszowy koncert laureatów stał się pewnym etapem w działalności festiwalu, który również w kolejnych latach, dzięki wsparciu władz miasta Nowego Sącza, będzie wspierał w rozwoju wokalnym młode talenty nie tylko z Polski. 

Już sam okres przygotowań do XX Festiwalu „Skowroneczek” był pełen koncertów i artystycznych wydarzeń, podczas których Zespół „Promyczki Dobra” mógł promować chrześcijańskie piosenki dla dzieci i młodzieży, a tym samym zapraszać do udziału w szczególnej, bo jubileuszowej edycji festiwalu. Jednym z takich wydarzeń był koncert „O niebo lepiej”, który odbył się 14 maja w Zamościu w 103. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Kilka dni później koncert można było obejrzeć na antenie TVP1. 

– To rzeczywiście był dla nas ważny rok, któremu towarzyszyło wiele koncertów i artystycznych wydarzeń. Z jednej strony zakończył pewien etap działalności festiwalu, ale też był czasem refleksji nad tym jak powinien wyglądać rozwój „Skowroneczka” w najbliższych latach. Bez wątpienia podczas dwudziestej edycji towarzyszyły nam szczególne emocje, których nigdy się nie zapomina. Bardzo dziękujemy też za wsparcie festiwalu władzom miasta, a szczególnie Panu Prezydentowi Ludomirowi Handzlowi – mówi Milenia Małecka-Rogal, dyrektor artystyczna festiwalu i dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. 

– Często wspominamy z ks. Andrzejem Mulką tych wszystkich utalentowanych wokalistów, którzy przez ponad 20 ostatnich lat mieliśmy wielką przyjemność poznać i wspierać w rozwoju artystycznym. To historie, które teraz niejednokrotnie znamy z ekranów telewizorów i głosy, których słuchamy w największych stacjach radiowych. To duża radość i satysfakcja, że mogliśmy im towarzyszyć choćby na krótkim odcinku wokalnej drogi do sukcesu – dodaje Milenia Małecka-Rogal. 

Po okresie pandemii COVID-19 i trudnościach z tym związanych, 2023 rok stał się czasem wyczekiwania na jubileuszowy Festiwal „Skowroneczek”, który pozwoli jak dawniej, z pełną swobodą cieszyć się uczestnictwem w warsztatach i finałowym koncercie. Dwudziesta edycja zgromadziła w sumie blisko stu młodych wokalistów, którzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: kategoria: I – dzieci do 8 lat (urodzone w 2015 roku i młodsi), kategoria: II – dzieci 9-11 lat (urodzone w latach 2012-2014), kategoria: III – dzieci 12-13 lat (urodzone w latach 2010-2011), kategoria: IV – dzieci 14-16 lat (urodzone w latach 2007-2009). 

Jubileuszowy festiwal to także wyjątkowe międzynarodowe jury, które na zaproszenie organizatorów tworzyli: Prof. dr hab. Lidia Matynian (Przewodnicząca) – wykładowca akademii Muzycznej w Krakowie, Adrianna Wielgus – wicedyrektor TVP ABC, Ivanova Łarysa – Pałac Dzieci i Młodzieży „Padyiun”, Uzhgorod – Ukraina, Marcela Petriľaková – Stara Lubovnia – Słowacja, Milenia Małecka-Rogal – Dyrektor Pałacu Młodzieży– Nowy Sącz, Ks. dr hab. Tomasz Trafny – Papieska Rada ds. Kultury, Paolo Tagliaferri – dyrygent i organista – Rzym, Paweł Moszumański – muzyk i kompozytor – Kraków, Dariusz Janus – wykładowca Akademii teatralnej w Warszawie, kompozytor i producent muzyczny i Mateusz Ziółko – piosenkarz, wokalista.

Najważniejszym wydarzeniem XX Festiwalu „Skowroneczek”, ale także całego 2023 roku był koncert laureatów, który odbył się w niedzielę 2 lipca na scenie Amfiteatru w Parku Strzeleckim. Koncert był rejestrowany przez Telewizję Polską, a kto nie miał okazji wziąć w nim udziału, mógł obejrzeć i usłyszeć najlepsze wokalne wykonania w dniach 5 i 6 sierpnia właśnie na antenie TVP ABC. Laureatką nagrody Grand Prix została Karolina Jasińska z Paszyna. Młoda artystka najpierwoczarowała jury piosenką pt. „Boso”, a potem podczas koncertu finałowego wykonała, skomponowaną specjalnie na tę okazję przez Dariusza Janusa do słów Agnieszki Janus, piosenkę „Słońce”. 

– To właśnie 2023 rok uświadomił nam jak wiele czasu minęło, jak wiele koncertów laureatów za nami i jak wiele jeszcze przed nami. To kawał historii, którą kolejnymi edycjami festiwalu będziemy pokazywać teraz i w przyszłości – mówi Milenia Małecka-Rogal. 

Historię Festiwalu „Skowroneczek” zapoczątkował PRzegląd Piosenki Religijnej, który odbył się po raz pierwszy w 1996 roku. Rosnące zainteresowanie ze strony uczestników spowodowało, że Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” zaprosiło do współpracy Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, a z dobrej współpracy powstał pomysł organizacji dużego Festiwalu, który miał gromadzić raz w roku na południu Polski największe wokalne talenty. Tak też się stało i w 2003 roku został powołany do życia Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. 

Wydarzenie miało najpierw charakter ogólnopolski, jednak kilkanaście lat później do Nowego Sącza zaczęli przyjeżdżać uczestnicy z Włoch, Niemiec czy Ukrainy. To spowodowało, że od 2018 roku wydarzenie oficjalnie stało się międzynarodowym festiwalem, otwierając zupełnie nowe możliwości w rozwoju. Przy dużym wsparciu władz miasta Nowego Sącza Festiwal „Skowroneczek” nabrał rozpędu i został zauważony przez Telewizję Polską, która za sprawą TVP ABC i TVP Kielce relacjonowała kolejne edycje wydarzenia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wśród znakomitych laureatów Skowroneczka są tacy artyści jak Roksana Węgiel, Alicja Rega, Oliwia Wieczorek, Aleksandra Kędra, Antonina Kraszewska, Piotr Klima, Krystian Gizicki, Elena Jakubiec czy zdobywczyni nagrody Grand Prix podczas jubileuszowej edycji Festiwalu – Karolina Jasińska.